Vinland Saga – Wikingowie po japońskuŚwiatem aktualnie rządzą wikingowie i jak na razie szybko się to nie zmieni. Swoje obawy wyrażają również Londyn i Paryż . Tu nie ma miejsca na pokój. Skandynawscy wojownicy, którzy nie byli zainteresowani wojną zostali zmuszeni do emigracji.


Szkoda chłopa

Pierwsze odcinki potrafią szczerze wprowadzić oglądającego w błąd kto jest głównym bohaterem serii jeśli ktoś (tak jak ja) nie czytał wcześniej mangi, również wydanej w Polsce, ponieważ patrząc z perspektywy trzeciej osoby nie można tego jednoznacznie stwierdzić. 

Trwa XI wiek n.e, kiedy technologia nie stanowiła tak wielkiego wpływu, a siła fizyczna była najważniejszym czego potrzebował każdy mężczyzna. Ale nawet najsilniejsi są kiedyś znudzeni wojną. Tak było w przypadku „Jomskiego Trolla”, chodząca bestia której nikt nie miał ochoty spotkać na morzu. Postanawia on upozorować swoją śmierć i zamieszkać ze swoim ludem na Islandii z dala od wszystkich obcych ludzi a zarazem konfliktów.

Mija piętnaście lat. Nasz wojownik założył rodzinę wiodąc sobie spokojne życie. Wtedy na ziemie skute wiecznym lodem przypływają żołnierze z rozkazem zabrania zdrajcy ponownie na front, inaczej cała wioska zostanie zniszczona. Oczywiście wódz nie może do tego dopuścić i dobrowolnie przyjmuje rozkaz.

Chyba źle dziecko trzymasz Jomski Trollu…

Jego syn – Thorfinn –  jest chętny zobaczenia na własne oczy legend, o których wspominał wujek, na temat waleczności i wytrzymałości legendarnego Trolla. Jednak decyzja wybrania się w morze była wyznacznikiem zmiany charakteru młodego wikinga. Podczas podróży ojciec dał się zabić pod warunkiem darowania życia swojemu jedynemu synowi. O dziwo piraci wysłuchali tej prośby, a Thorfinn poprzysiągł zemstę na ich kapitanie.

Kiedy potrzeba mężczyzny to im brak…


Wit Studio dla stałych wyjadaczy anime nie jest nieznane. W końcu ekranizowali serie o wampirach „Owari no Seraph”, wzruszającą historię pomiędzy dziewczyną a potworem czyli „Mahoutsukai no Yome” czy międzynarodowy tytuł o tytanach „Shingeki no Kyojin”. I w sumie na tym ostatnim tytule wyrobili sobie potężną markę nie tylko w Japonii, ale również na całym globie.


Daleko jeszcze?Studio podjęło mądrą decyzję zostawiając opening zespołowi Survive Said The Prophet piosenką zatytułowaną jako „MUKANJYO”. Swoją agresywną intonacją dobrze nadaje klimat serialowi przepełnionemu krwią i nienawiścią. Ending klasycznie jak w większość anime, spokojny niczym szum jeziora co nie oznacza, że jest zły. Po pełnej agresji i napiętych emocji miło jest posłuchać lekkiego utworu „Torches” od artystki Aimer.

Ostatecznie Vinland Saga to kolejna pozycja z letniego sezonu anime 2019 obok której nie powinniśmy przejść obojętnie. Nie codziennie mamy do czynienia z dobrym serialem osadzonym w średniowiecznych czasach głównie skupiającym się na morzu.