Targi Książki w Poznaniu 2020 – Warto?

Poznańskie Targi Książki 2020 odbyły się w weekend (6.03-8.03). Czym jest to wydarzenie? Co jesteśmy w stanie zobaczyć? Czy to tylko możliwość kupienia tanich książek? Zapraszam do lektury i oglądania.

Przyznaję, że Poznańskie Targi Książki to był mój pierwszy event książkowy na jakim byłem. Poszedłem tam głównie po to by zrobić wywiad z Krzysztofem Piersą oraz by porozmawiać z wydawnictwem Jaguar. Spodziewałem się wydarzenia w stylu rynku z książkami. A co zastałem naprawdę?

Poznańskie Targi Książki to nie tylko impreza dla ludzi, którzy lubią czytać. Jest to też impreza biznesowa, podczas której młodzi pisarze mogą znaleźć swojego pierwszego wydawcę. Tak, byłem świadkiem czegoś takiego. Cała masa wydawnictw na swoich stoiskach przedstawia przekrój gatunkowy, który ich interesuje. Dzięki temu autor fantastyki nie trafi do wydawnictwa politycznego.

Wydarzenie to też doskonałe miejsce do spotkania swojego ulubionego autora. Możemy iść na spotkanie autorskie, albo na prelekcję. A jeżeli nie chcemy płacić za coś takiego, to nie ma problemu by w ramach darmowego wejścia porozmawiać z pisarzem na stoisku jego wydawnictwa.

Nie samymi książkami człowiek żyje. Wystawili się również wydawcy komiksów i mangi. Było nawet małe stoisko Rebel z grami planszowymi. Trochę jednak zawiodłem się brakiem podręczników do sesji RPG. Ostatnio obnoszę się z zamiarem poprowadzenia sesji dla znajomych i szukam właśnie takich podręczników w niskich cenach.

Moje ogólne odczucia względem eventu są jak najbardziej pozytywne. Nie było to nic rozbuchanego, a bardziej wszystko było w charakterze spokojnego spotkania. Gdybyśmy wyobrazili sobie patyk, który symbolizuje charakter eventów to Targi Książki są na jednym końcu, a takie PGA to kompletnie drugi koniec. I osobiście to chyba właśnie brakowało mi czegoś spokojniejszego.

Ale to nie wszystko. Ostatecznie spotkałem się z Krzysztofem Piersą [pierwszy wywiad] i udało mi się przeprowadzić z nim wywiad i podpytać o jego nową książkę – Złota Rybka w Szambie. Zapraszam do oglądania.