Strzelanki mobilne, które FAKTYCZNIE dają radę

Strzelanki mobilne od lat uważane są za marne próby przeniesienia tego gatunku na mniejsze ekrany. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są najczęściej cięcia w grafice, kiepskie sterowanie i zbytnie uproszczenie całości. Jednak są też wyjątki, o których dzisiaj przeczytacie. Jeśli więc chcecie poznać, jakie moim zdaniem strzelanki mobilne są godne uwagi, zapraszam do czytania.

Uwaga: Nie będę tutaj mówił o tytułach, które są portem z konsol/pecetów. Skupiam się wyłącznie na grach dostępnych jedynie na telefony. Wszystkie omawiane strzelanki są dostępne bezpłatnie na Google Play i App Store.

Standoff 2

Gra ta stara się naśladować taktyczne strzelanki pokroju Counter-Strike’a, i wychodzi jej to naprawdę dobrze. Twórcy nie poszli na żadne kompromisy i gra oferuje wszystko, co gra tego typu zawierać powinna. Mamy więc skakanie, kucanie, liczne karabiny i granaty, strzelanie przez cienkie ściany i wiele więcej . Wszystko tutaj stara się naśladować grę od Valve i to czuć, ale to dobrze. W końcu oficjalnego CS’a na telefonach nie uświadczymy, więc potrzebny jest taki zamiennik. Jedyne opcjonalne płatności to elementy kosmetyczne, a i te da się zdobyć grając. Polecam wszystkim spróbować, w końcu gra jest bezpłatna.

FRAG Pro Shooter

FRAG to gra dość unikalna jak na mobilne standardy, próbująca kreować się na e-sportową markę własną. Całość polega na wyścigu dwóch drużyn o to, która pierwsza zdobędzie 1000 punktów. Naliczane są one przede wszystkim za zabójstwa oraz niszczenie celów po wrogiej stronie mapy. Gra ma śliczną, stylizowaną oprawę, działa płynnie, i niesamowicie wciąga. Przez to że mecze są krótkie i jednocześnie szalenie satysfakcjonujące często trudno oderwać się od gry. Niestety jest tutaj pewna spora wada. Produkcja ta, mimo iż kreuje się na tytuł z zacięciem e-sportowym, oferuje jednak możliwość ulepszania statystyk postaci za walutę, którą można także kupić za prawdziwe pieniądze. Oznacza to iż tytuł ten podchodzi pod pay-to-win i w pewnym momencie można to odczuć.

Respawnables: Heroes

Tytuł ten jest trzecioosobowym hero-shooterem, w którym dwie drużyny, każda po 4 osoby, walczą ze sobą o cele na mapie. Jest to zdecydowanie najładniejsza gra z tego zestawienia. Niestety jest dość wymagająca – potrafi rozgrzać i rozładować smartfona w bardzo krótkim czasie. Tak jak w Overwatchu, przed każdym meczem musimy wybrać role, którymi będziemy grać. Gra byłaby idealna, gdyby nie dwie rzeczy: zaskakująco długie czasy oczekiwania na mecz i lekkie pay-to-win (w mniej więcej tym samym stopniu co FRAG).

Większość gier tego typu jakie znajdziemy na Google Play i App Store są albo niemal bliźniaczo podobne do wyżej wymienionych, albo są znacznie gorsze. Naprawdę ciężko jest na rynku mobilnym o dobre strzelanki, ale może się to zmienić. W końcu są pogłoski o przeniesieniu w przyszłości Valorant na telefony, a to może rozpocząć nowy trend wśród gier mobilnych. Być może pozostali poszliby wtedy za ciosem i takim sposobem Valve przeportowałoby na mobilki Counter-Strike’a lub Team Fortress 2, a ostatnio zaspany Blizzard też mógłby zrobić coś w tym kierunku. Jednak póki co dobrych strzelanek na rynku urządzeń przenośnych jest niewiele, dlatego jeśli macie jakiś swoich faworytów, zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.