Najlepsze proste gry, w które można grać bez końca

Czasami bywa tak, że jako gracze nie mamy ochoty na nic ambitnego, a chcemy jedynie zrelaksować się przy jakiejś przyjemnej grze. Dobrze by było, żeby to były proste gry, zajmujące niewiele miejsca, a jednocześnie takie, które wystarczą nam na długi czas. W tym tekście przygotowałem dla Was zestawienie kilku najlepszych moim zdaniem propozycji, które spełniają wszystkie powyższe kryteria. Zapraszam do lektury!

Nonogram.com – iOS/Android

Nonogram to typ zagadki logicznej polegającej na zakreślaniu odpowiednich pól diagramu. Ten proste gry, mają swoje korzenie w Japonii, jest znany także pod innymi nazwami. Na konsolach Nintendo gry tego typu nazywają się Picross, jednak najczęściej nie są one darmowe, i mają większy stopień skomplikowania. W przypadku darmowej, mobilnej wersji nie dość że za darmo otrzymujemy dostęp do setek, jak nie tysięcy poziomów, to jeszcze w aktualizacjach cały czas dochodzą nowe. Twórcy Nonogram.com zarabiają głównie na reklamach, które wyświetlają się co jakiś czas, ale na szczęście nie są zbyt uciążliwe.

Link do strony producenta, z której będziecie mogli pobrać odpowiednią wersję gry znajdziecie TUTAJ

Trochę jak sudoku
BlockuDoku – iOS/Android

Mimo absurdalnej nazwy jest to jedna z najlepszych łamigłówek w jakie ostatnio grałem. Prosta do ogarnięcia, ale niezwykle wciągająca i skłaniająca do myślenia. Przybliżając nieco zasady gry – gra się w to tak, jak w Tetrisa, tylko że to my decydujemy, jaki blok gdzie położyć. Wydaje się to więc niezwykle proste. Tyle że tak nie jest. Bloki wybrane przez grę nie zawsze pasują tam, gdzie chcemy, i łatwo tutaj o przegraną. Polecam wszystkim, szczególnie że gra się nigdy nie kończy. Nie ma podziału na poziomy a kolejne bloki są nam dawane w losowej kolejności.

Niestety nie mogę dać linku do strony producenta, ponieważ grę trzeba wyszukać ręcznie w App Store/Google Play. Raczej nie jest to problem, ponieważ ta często zajmuje górne miejsca list najchętniej pobieranych gier logicznych.

Tetris, tylko taki inny
Gry “Połącz 3” – PC/iOS/Android

Łączenie kryształków w trójki, mimo że jest absurdalnie proste, to niezwykle wciąga. Te proste gry są naprawdę obfite w poziomy – przykładowo Bejeweled Stars ma już ponad 1700 plansz. Gier tego typu jest naprawdę wiele, nawet takich na licencji. Od siebie polecam Harry Potter: Zagadki i Magia, ponieważ dobrze łączy mechanikę gry logicznej z klimatem książkowego uniwersum. Niestety, spora część gier z tej kategorii to niezłe wyciągacze kasy. Zagadki bez dokupienia bonusów będą niemal niemożliwe do przejścia.

Klasyczne klejnociki, podczas których twórcy rzucają nam kłody pod nogi.
Words of Wonders – iOS/Android

Kolejną pozycją na tej liście jest gra będąca wariacją na temat klasycznych krzyżówek, przeniesiona na smartfony. Gracz mając do wyboru pulę około 5-6 liter musi ułożyć z nich jak najwięcej słów, aby zapełnić nimi całą planszę. Idealnie sprawdza się to podczas krótszych przerw, ale wciąga tak że można zatracić się przy niej na całe godziny. System monetyzacji jest taki sam jak w większości mobilnych gierek – reklamy co jedną krzyżówkę.

Krzyżówka połączona z rozsypanką literową. Proste gry wymagające myślenia.
Gry z serii Peggle – PC/Xbox One/Xbox Series/Xbox 360/PS3/PS4/iOS/Android

Peggle to jedna z moich ulubionych gier do odmóżdżania się. Wzorowana na japońskiej grze automatowej , wyróżnia się przede wszystkim tym, że stawia na fizykę. Rola gracza ogranicza się do strzelenia piłeczką w wybranym kierunku, tak aby strącić pomarańczowe pola. Jako że na samą piłkę nie mamy wpływu, dużą rolę gra tutaj szczęście i umiejętność przewidywania. W szczególności polecam konsolowe wydanie gry, czyli Peggle 2. Nie dość że pozbawione jest jakichkolwiek mikropłatności, to jeszcze prezentuje się wizualnie najlepiej.

Dużo kuleczek i fizyka. To podstawowe elementy tej prostej gry.

Jeżeli dotarliście aż tutaj, możecie polubić naszą stronę na Facebooku, a także zaobserwować nas na Twitchu.