Kultugrowe podsumowanie ostatnich 10 lat

31 grudzień 2029 roku. Redakcja portalu o grach zbiera się, by przedyskutować ostatnie 10 lat i podsumować ostatni rok pracy. Zbiera się każdy. Od Szoguna po animcowego. Ale on ma swoje wystąpienie osobne, my wolimy działania grupowe, więc się nim nie przejmowaliśmy.

Wielki Tytan Jedi pokonuje Elektroniczne Sztuki

Jeżeli chodzi o ostatnią dekadę to mam swoje dwa typy. Respawn Entertainment jest zdecydowanie firmą na plus, a ostatni rok tylko umacnia ich pozycję. To jest studio, które zdecydowanie podziwiam, bo potrafią robić doskonałe gry, a żyją dalej w cieniu EA. Każdy Titanfall był doskonały i każdy miał ustalaną premierę między dwoma gigantami (Battlefield i Call of Duty), z którymi musiał walczyć o względy graczy. EA zawsze skąpiło pieniędzy na marketing dla Respawn, a z kolei samo studio zawsze dzielnie broniło swoich gier przed agresywnymi mikropłatnościami.

W 2019 deweloperzy w końcu dostali szansę pokazania środkowego palca w stronę EA. Dzięki Star Wars Jedi Fallen Order mogli zaprzeczyć wszystkiemu, przy czym tak twardo stali Elektronicy. Sami gracze jeszcze pomogli swoimi portfelami i wystawiając świetne oceny.

Powiedział, zaciągając się powietrzem Poznania, tak świeżym o tej porze

Widząc zaciekawienie kolegów dodał:

Drugim moim typem dekady będzie pogrzeb studia, które fenomenalnie opowiadało historie. Wiele osób narzekało, że gry od TellTale są zawsze takie same, że niczym się nie różnią… a mi się to podobało. Każda gra różniła się fabułą. Niektórzy z was może wiedzą co to jest książka, każda fizycznie jest taka sama, ale różni się fabułą. I jasne, może wybory, których dokonywaliśmy, były tylko pozorne, ale wychwalane pod tym kątem Life is Strange nie było wcale lepsze.

Nadal jednak TellTale ukazuje się zza grobu. Dostaliśmy bardzo fajne zakończenie The Walking Dead, a zapowiedziane już zostało Wolf Among Us 2. Czekam z niecierpliwością, by dalej słuchać opowieści spod pióra TellTale.

Na twarzach pojawiło się zdziwienie. On, wielki fan siekanych gier z dużą ilością wysokooktanowej benzyny lubi przygodówki TellTale? Coś było nie halo. Ale może tak miało być.

Upadek korporacji growych

Ja to się dobrze bawiłem przy serii Watch Dogs. Ciekawy projekt, który dał nam dwie gry. Szkoda tylko, że trzecia część dopiero się pojawi i będziemy nieco czekać. Zdecydowanie Ubisoft próbuje odkupić swoje winy.

No właśnie, odkupienie win. Tutaj mam wrażenie, że trwa zaciekła rywalizacja między firmami, która będzie mniej naciskająca na klientów. Electronic Arts, niegdyś znane jako największy rynku, wypuszcza dobre gry, które nie są cash grabem. Ubisoft, głodny kasy kolos, robi fajne rzeczy i idzie mu dobrze w tym. No i Bethesda. Studio, które dało nam Skyrima w 2011 roku, przewraca się na twarz Falloutem 76 i jest na poziomie EA wiele lat temu.

No i filmowo martwi mnie, w jakim punkcie stanęły Gwiezdne Wojny. Ich fanem zostałem stosunkowo niedawno, bo ze trzy-cztery lata temu. Jak patrzę, co się stało z serią, jak potraktowano wielu fanów, poczułem się autentycznie źle. Może to po prostu kwestia tego, że czasy się zmieniają, a wiele osób tkwi w starych oczekiwaniach.

Słychać drobne pohukiwania, czasami przebijają się jakieś “wrrr”. Nagle huk przerywa mowa.

Ja to się dobrze bawiłem z Call of Duty Modern Warfare.

Objawienie wśród graczy

Słowa Szymona Budy przebiły salę i zmieniły pohukiwanie w achy i ochy.

Najodważniejsza i najbardziej realistyczna fabuła w całej serii, która daje sporo do myślenia. Multiplayer, który mimo swoich problemów, wciąga bez reszty.

Wszystkim się wyjątkowo spodobało, więc od razu wykorzystał swoją chwilę i dodał:

Moim ulubionym filmem ostatniego roku był “Joker”. Inne spojrzenie na kino „superhero” gdzie bohaterem jest główny zły, który przedstawiony jest jako zwykły człowiek.

Od razu widać, że człowiek mądry i obejrzany w filmach.

Wielka radość i wielka złość

“A mnie cieszy, że zapowiedzieli Overwatch 2 i Dying Light 2”

Usłyszeli wszyscy na sali, nieco zdziwieni, że usłyszeli ten głos. To był nasz najmłodszy Szymon, newsman w stanie wiecznej nauki przedredakcyjnej.

Liczę, że Epic Games upadnie. Kolos, który nazbierał kasy na Fortnite i rozdawaniu swoich gier graczom, który próbuje dyktować warunki innym. Życzę im upadku takiego, żeby było im gorzej niż Bethesdzie. Swoją drogą, znacie jakieś fajne marki, które upadły w ostatnim dziesięcioleciu? A może macie przykład serii, której ostatnia dekada mocno pomogła? Dajcie znać w komentarzu.

Nagła zmiana tonu z furii godnej Anakina Skywalkera i przejście w stronę radosnego prowadzącego z Portalu o Grach. To jest coś, czego człowiek się musi nauczyć. I doświadczyć samemu.

Podsumowanie i podziękowanie

Życzymy Wam Szczęśliwego Nowego Roku 2020. Radości życia, dobrych gier na nowe dziesięciolecie, wielu dobrych serii. I żeby Kultugraniu szło pięknie i radośnie.

Życzy Doctroll z Redakcją, Szymonami, Czarkasem, RaNnem, Hadesem, Akinotem i Stachem