Którą konsolę nowej generacji wybrałby Gabe Newell? Założyciel Valve odpowiada

Nowa generacja konsol nadchodzi już dużymi krokami. Analitycy branżowi uważają iż konsola Sony, Playstation 5, odniesie większy sukces niż Xbox Series X. Lecz co o tym wszystkim myśli Gabe Newell – szef Valve?

Według opinii analityków Digitimes, Playstation 5 zdominuje nastepną generację konsol. Jeśli wierzyć analitykom – PS5 sprzeda się w ciągu następnych pięciu lat w 170 milionach sztuk, pobijając rekord sprzedażowy Playstation 2. Natomiast jeśli chodzi o Xbox Series X, w tym samym przedziale czasowym może trafić do jedynie 60 milionów klientów, pozostając na drugim miejscu. Ale prezes Valve uważa, że to Microsoft będzie górował nad Sony.

Gabe podzielił się swoim zdaniem podczas wywiadu w australijskim talkshow, The Project, podczas pobytu w Australii. Zapytano go o to, która z nowych konsol będzie “lepsza”, bez zastanowienia wybrał Xboxa:

Nie mam udziałów w tym wyścigu. Nasza ścieżka rozwoju w znacznej mierze skupiona jest wokół komputerów osobistych, ale spośród tych dwóch urządzeń zdecydowanie postawiłbym na Xboxa.

Gabe Newell

Specyfikacja technologiczna obu konsol jest inna – obie mają swoje lepsze i gorsze strony. Nie daje to jasnej odpowiedzi na pytanie o to, która konsola zaoferuje większą rzeczywistą moc obliczeniową. Gdy spojrzymy na samą specyfikację, z jednej strony okazałoby się, że Xbox Series X wygrywa z PS5, gdyż oferuje teoretyczną wydajność na poziomie 12 teraflopów, a konsola od Sony pracuje przy 10,2 teraflopa. Z drugiej strony jednak, PS5 może pochwalić się znacznie szybszym nośnikiem SSD, który przetwarza do 9 GB danych na sekundę, prawie dwa razy więcej niż Xbox Series X, który ma 4,8 GB/s. Dlatego o tym, na którym sprzęcie gry będą wyglądały lepiej, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy, kiedy obie konsole będą miały swoją premierę.

Ostateczny wynik sprzedażowy i tak nie będzie odzwierciedleniem tego, która konsola dysponuje większą mocą. Wszak przy wyborze konkretnej platformy kierujemy się nie tylko specyfikacją, ale i dostępnymi grami. Sony w ostatnich latach było znane z szerszego wachlarzu gier ekskluzywnych dostępnych na swoje platformy. Jednak Xbox jeszcze nie powiedział swojego ostatniego słowa w tym temacie. O wszystkim przekonamy się po premierze nowych urządzeń.