Hyouka – japoński Sherlock Holmes


Oreki Houtarou – młody licealista niechętnie uczestniczy w szkolnym życiu, jednak pod naporem starszej siostry – byłej absolwentki tego samego liceum, do którego teraz uczęszcza – dołącza do klubu klasowego, aby nie został on usunięty z powodu małej ilości członków. Okazuje się, że jego umiejętności oraz wrodzony talent doskonale się tam przydadzą.


„Jeśli nie muszę czegoś robić, nie robię. Jeśli muszę coś zrobić, robię to szybko”. Motto głównego bohatera jest powtarzane niemal cały czas i za wszelką cenę chce utrzymać swoje przekonania, ale w klubie gdzie jest Chitanda Eru, przewodniczą klubu, trudno mu sprzeciwić się jej urodzie. Na dodatek dziewczyna jest bardzo uparta i nie spocznie, dopóki ten nie zgodzi się jej pomóc. Te momenty sprawiają, że licealne życie głównego bohatera zaczyna kiełkować i podświadomie się rozwijać.
Nie rozporządzaj moim czasem, siostro
Z każdym odcinkiem postawa oraz zachowanie głównych postaci ulega przemianom. Oprócz wyżej wymienionych bohaterów do klubu również dołączają Fukube Satoshi (jedyny przyjaciel Orekiego) oraz Ibara Mayaka, która szczerze go nienawidzi. Podczas rozwiązywania największej zagadki szkoły sprzed czterdziestu lat Satoshiemu mocno zależało, aby to właśnie on rozwiązał tę tajemnicę. Mimo wielkich starań, jakich dołożył, nie był w stanie nic zrobić. Nie potrafił dorównać talentowi Houtarou, który z małego tropu potrafi rozwiązać całą zagadkę.

Oto rzadki widok uśmiechniętego Houtarou
Utwór Yasashisa no Riyuu piosenkarki ChouCho nadaje pełnię wiosennych kolorów po strasznej, szarej zimie. W połączeniu z oprawą graficzną można odczuć nawiązanie do problemu bohatera oraz przemiany, jaka u niego następuje zupełnie jak przy zmianie pory roku, gdy natura zaczyna ożywać. Animacje pomimo starej daty potrafią miło zaskoczyć w niespodziewanych moment, jak na 2012 rok jest to dobrze wykonana ekranizacja.
Uważam, że pomimo małych niedociągnięć fabularnych studia Kyoto Animation warto przyjrzeć się tej produkcji. Szczególne, gdy nigdy nie mieliśmy do czynienia z anime z motywami detektywistycznymi. Małe zagadki, jak na przykład kto od zewnątrz zamknął dziewczynę przebywającą jeszcze w sali, potrafią młodego Sherlocka Holmesa nieźle nakręcić do takiego stopnia, że nie będzie mógł przestać o tym myśleć. Śmieszne, jak i poważne sytuacje są powodem, aby sprawdzić zachowanie poszczególnego bohatera w danej chwili, a szczególnie Orekiego Houtarou, gdzie we własnej osobie wywiera presję zagadkowego człowieka i chęci poznania go.