Cyberpunk 2077 – jaką muzykę usłyszymy?

Mimo, że premiera Cyberpunk 2077 została przesunięta to i tak wciąż jesteśmy podekscytowani. Nie brakuje spekulacji na temat mechanik rozgrywki, grafiki czy fabuły. A co z muzyką? Przecież jest ona cholernie ważna w uniwersum Cyberpunk.

Starusieńki papierowy RPG posiadał grywalną klasę postaci “Rockman”. To właśnie Ci ludzie przekazywali innym wiedzę, byli niejako wieszczami narodu, a treść przekazywali w muzyce rock’owej. Zanim przejdziemy do spekulacji na temat muzyki w Cyberpunk 2077, pozwólcie że jeszcze coś wyjaśnię. System Cyberpunk 2020 (bo tak nazywał się ten klasyczny RPG) powstawał na przełomie lat 80-tych i 90-tych. To właśnie w tym czasie muzyka rockowa była u szczytu popularności. Wątpicie? Nirvana, Guns N’Roses, Foo Fighters, Bon Jovi. Pomimo upływu około 30 lat te kawałki nadal są znane i są hitami. Nie dziwi zatem fakt, że muzyka rockowa była taka istotna w systemie Cyberpunk 2020.

A co z Cyberpunk 2077?

Pójdźmy w naszych spekulacjach identycznym tokiem rozumowania. Muzyka rockowa znaleźć się musi z tego względu, że w grze nadal obecni mają być rockmani. Jednakże tak jak nasz świat muzyki zmienił się w przeciągu 30 lat, tak świat w uniwersum Cyberpunk też musiał ulec zmianie przez te 57 lat. Trailery gry pokazują jak do przodu poszła technologia i ludzie są ludźmi w coraz mniejszym stopniu. Zaryzykuję w takim razie stwierdzenie, że obok rocka pojawi się muzyka elektroniczna… a może wystąpią nawet razem. I tutaj do głowy przychodzą mi Linkin Park ze swoją płytą Reanimation. Z resztą sami posłuchajcie wersji bez wokalu.

Wypadałoby też iść z duchem naszego czasu i wrzucić coś popularnego. Co teraz jest na wyżynach? POP? Rap? A gdyby połączyć rap z elektroniką? Ostatnio odkryłem zespół Neffex, który pasowałby do tego opisu. Znów wrzucam wersję bez wokalu bo uważam, że taka w grze ma większą rację bytu.

No i okej, to jest muzyka którą słyszałbym wkomponowaną w jakieś zdarzenia w grze. Mam jednak w głowie obraz Komandora Sheparda na dyskotece. Dlaczego V nie miałby iść do klubu i się zabawić? Musimy tu tylko dać dobrą muzykę, która będzie miała od groma energii i wyłączy nasze myślenie na tyle byśmy chcieli tam pozostać przez dłuższą chwilę w przerwie od pomagania innym/sobie (niepotrzebne skreślić). Tutaj nie będę oryginalny i rzucę wykonawcą, który zwie się Hyper. Znacie go już z muzyki do trailera. Ja podrzucam wam inny kawałek, który moim zdaniem idealnie pasuje na cyberpunkową imprezę.

Pamiętajmy jednak, że odbiór muzyki jest też zależny od kontekstu, w którym została ona umieszczona. Chociaż wierzę, że CD Projekt Red odwalą w Cyberpunku kawał dobrej roboty.

Podsumowując

Nie odbierajcie tego tekstu jako jakiegoś przecieku, czy nawet plotki. To jedyne spekulacje i pobożne życzenia gracza. Chyba tylko bardziej życzę sobie aby Cyberpunk 2077 pojawił się w usłudze GeForce NOW. Dzięki temu Cyberpunk 2077 sprzeda się w pierdyliardowej ilości, a i usługa zyska bardzo na popularności. To byłaby taka turbo-symbioza jak Gogeta SSJ5.